cvs_centar za vizualne studije    www.vizualni-studiji.com
 

projekti: vizualna kultura i novi mediji

Novi mediji, stare kulturne forme

Autor: Klaudio Štefančić

Tijekom 90-ih godina prošlog stoljeća, skupinu se aktivnosti vezanih za primjenu novih digitalnih tehnologija uvriježilo nazivati "novim medijima". Na području vizualne umjetnosti, "novi mediji" su prije svega označavali umjetničku upotrebu digitalnih tehnoloških iznalazaka kao što su osobno računalo, Internet, CD ROM, World Wide Web itd. Zahvaljujući različitim diskurzivnim praksama (umjetnost, umjetnička kritika, teorija medija, sociologija, itd.), nove su tehnologije bile interpretirane prvenstveno kao mediji, što je na svim područjima njihove primjene istaknulo njihov komunikacijski, posredujući aspekt. Time su već na samom početku novomedijskih aktivnosti simbolički izjednačene umjetnička i kritička praksa: diskurz više nije bio (samo) okvir zbivanja, njegova sekundarna interpretacija, naknadna refleksija, nego samo to zbivanje. S pojavom novih medija tradicionalni je privilegij modernističke umjetnosti - pravo prvenstva u reprezentaciji novih društvenih pojava - tako postao svojevrsno opće kulturno dobro, mjesto na kojem s jednakom važnošću participiraju različite društvene institucije, više ili manje udaljene od svijeta umjetnosti (A. Danto).

Nove je medije, između ostalog, moguće interpretirati i kao kulturne forme, ne u smislu Manovichevog proširenja (umjetničkog) teksta kulturom, distinktivnih obilježja novog jezika novim društvenim i proizvodnim odnosima, nego u smislu same kulture, određene kulturne fome kao "teksta". Za interpretaciju prvog desetljeća umjetnosti novih medija poslužit ću se, u tu svrhu, dvjema kulturalnim formama: umjetničkim festivalom i tiskanim časopisom. Budući da će se metoda istraživanja velikim dijelom oslanjati na teoriju kulturalnih studija, odnosno na model kružnog toka kulture (R. Johnson), izabrana su dva primjera kulturalnih formi: umjetnički festival Media Scape i tjednik/magazin Arkzin.

"Iniciran kao međunarodni skup u okviru kojeg se prikazuje na koji se način nove tehnologije odražavaju na umjetnost u širem smislu", Media Scape je pokrenut 1991. u Zagrebu, gdje je do 1998. doživio svojih šest realizacija, prije nego što je svoje aktivnosti preselio u Novigrad. Festival je bio baziran na modelu koji je podrazumijevao višednevno trajanje, jednu ili više izložaba ili prezentacija i konferenciju posvećenu određenoj temi s područja teorije medijske umjetnosti. Kao fanzin Antiratne kampanje iste je godine pokrenut i Arkzin, no važnost ove kulturalne forme raste od polovice 90-ih godina, kada se na njegovim stranicama počinje sustavno promicati umjetnost i kultura novih medija. Media Scape-u i Arkzinu, stoga, će se pristupiti kao tekstovima, s naglaskom na činjenicu da je čitatelj osim u tekstu, uvijek i čitatelj u društvu. Biti čitatelj, međutim, nije isključivo privilegij istraživača. Stoga će ovo istraživanje, između ostalog, imati za cilj da interpretira načine na koje Media Scape i Arkzin "čitaju", odnosno prikazuju nove medije. Na pozadini te interpretacije moguće je potom odrediti položaj ovih reprezentacija u odnosu, ne samo na vladajuće reprezentacije hrvatskog postsocijalističkog društva, nego i u odnosu na reprezentacije novih medija u drugim, prije svega, susjednim zemljama (Slovenija, Italija, Srbija, Mađarska itd.).

Tako će se ispitati je li tijekom prvog desetljeća novih medija "u igri" bilo puno "više" od umjetnosti, jesu li se osim novih umjetničkih medija i žanrova pojavile i nove kulturalne forme čije je dalekosežne implikacije nemoguće sagledati izvan konteksta, s jedne strane lokalnog, a s druge globalnog društva.

Istraživački sinopsisi

Marina Kožul/Mirna Belina
Tehnike animacije kao novi medij

Mirela Ramljak Purgar
Digitalna fotografija kao novi medij

Tomislav Medak/Nenad Romić
Desnica i taktički mediji

Ivica Mitrović
Dizajn i novi mediji – hrvatski kontekst

Katarina Peović Vuković
Novomedijski žanrovi i njihova recepcija

Klaudio Štefančić
Novi mediji, stare kulturne forme